Spojené Státy Americké

V říjnu 2013 jsme navštívili západ USA a postupně jsme projeli pobřeží u Monterey, San Francisco, Tahoe a Mono Lake, Death Valley, Las Vegas, Sequoia NP a Yosemite NP. Užili jsme si jak teplé slunečné dny, tak i sněhovou nadílku nebo větrné počasí. Po dvou letech jsme letos opět vyrazili do USA. Tentokrát jsme cestovali středozápadem z Yellowstone přes Grand Teton směrem na jih do skalnatých národních parků Utahu – Arches, Bryce, Zion, Grand Canyon, Monument Valley a dalších.

 

Antelope Canyon

Hra světel a stínů – soutěska řečiště Antelope Creek ze skály a písku nedaleko městečka Page, která je po převážnou část léta zcela vyschlá nabízí jedinečný fotografický zážitek – Antelope Canyon. Stovky metrů dlouhý a až několik desítek metrů hluboký kaňon je místy široký jen tak, že se jím protáhne člověk s fotoaparátem. Kaňon je výsledkem působení vody na písečné podloží. Voda při zaplavení soutěsky neustále omílá stěny a zvětšuje a prohlubuje koryto, které má po každé bouři jiný tvar. Vznikající nádherné obrazce člověka úplně pohltí a čas úbíhá velmi rychle. Ve zkratce – Antelope Canyon je jednou z nejzajímavějších a krásných přírodních zajímavostí, jaké lze v USA spatřit.

 

Arches NP

Ve východní části Utahu v těsné blízkosti řeky Colorado se nachází národní park Arches. Příroda zde vytvořila na ploše 295 km² nejrozsáhlejší sbírku přírodních skalních oblouků. Rudá vyprahlá poušť je poseta více než 2000 pískovcovými formacemi nejrůznějších tvarů – okna, věže, viklany, sloupy. Delicate Arch – jedna z ikon parku a celého Utahu. Jeho vyobrazení turisty provází na každém kroku, ať třeba na uvítacích cedulích při vjezdu do státu či na poznávacích značkách Utahu. Tento překrásný oblouk si lze prohlédnout z dálky z několika míst nebo je možné podniknout výšlap po hladké pískovcové skále. Převýšení je 146 m na 2,4 km. Chcete-li se vyhnout davům a sálajícímu slunci, je dobré vyrazit brzy ráno. Východ nebo západ slunce je nádherný. Landscape Arch – oblouk v délce 88,4 m je považován za nejdelší přírodní oblouk na světě. Nachází se na konci hlavní silnice v sekci Devils Garden (Ďáblova zahrádka), kudy prochází poměrně nenáročná přírodní stezka.

 

Bryce NP

Jeden z nejkrásnějších národních parků nás ohromí svou překrásnou galerií jakoby ohněm zbarvených skalních útvarů zvaných „hoodoos“. Otevírá se před námi amfiteátr převážně pískovcových věžiček a jiných nejroztodivnějších formací v barvách růžové, oranžové, žluté a bílé. Bryce Canon získal status národního parku v roce 1928, rozprostírá se na ploše 145km2  v jihozápadní části státu Utah. Leží na východním svahu Paunsaguant Plateau, a tudíž ve skutečnosti opravdovým kaňonem není. Při jeho návštěvě se pohybujeme poměrně vysoko až 2 700 m. n. m.

 

Západní pobřeží Kalifornie

 

Canyon Lands NP

Národní park Canyonlands leží v jihovýchodním Utahu, nedaleko města Moab a národního parku Arches. Malebné chráněné území se rozkládá po obou březích řeky Colorado. Náhorní plošina byla řekou rozrušena a vznikla obrovská soustava kaňonů a stolových hor zvaných“ mesy“ se strmými úbočími. Na jeho území příroda vymodelovala takovou škálu skalních útvarů, jakou si Středoevropan jen stěží může představit. Lze tady spatřit skalní města plná štíhlých věží, skalní hradby a hroty, odvážně klenuté oblouky a okna, mohutné stolové hory a štíhlé stometrové věže. To, co však dělá Canyonlands jedinečným, jsou stovky a tisíce kaňonů všech velikostí, které se táhnou až někam za obzor a podle nichž je národní park pojmenován.

 

Death Valley NP

Nejsušší, nejteplejší, nejníže položené… Údolí smrti (anglicky Death Valley) je jedno z nejextrémnějších míst v USA a vlastně v celé Severní Americe. Leží na hranicích Kalifornie s Nevadou a jeho podstatnou část tvoří Národní park Údolí smrti / Death Valley National Park. V létě je průměrná teplota v Údolí smrti 38 °C. Nejteplejším měsícem je červenec, to se teploty až k 47 °C ve stínu, rekordem je 56,7 °C naměřených ve stínu dne 10. července 1913. Vyšší teplota nebyla nikde a nikdy na Zemi naměřena. Neexistuje ani žádné jiné místo s podobně vysokou průměrnou teplotou. Nejznámějším místem v celém Údolí smrti je Badwater Basin s nadmořskou výškou 86 metrů pod úrovní moře. Je to nejníže položené místo v Severní Americe a po argentinském Laguna del Carbón druhé nejnižší na západní hemisféře.

 

Great Basin NP

Téměř opuštěný úžasný park –  v tom právě tkví krása a jedinečnost tohoto úžasného parku.  Dramaticky zvedající se šíty hor South Snake Range, jejichž vrcholky často po celý rok pokrývají sněhové čepice, údolími klokotají horské potůčky a říčky, jež ústí do křišťálově čistých jezírek a jezer. Toto horstvo je jakoby oázou života uprostřed rozsáhlé pustiny. Park se nachází ve velmi suchém regionu a srážky jsou zde během celého roku vzácností. Park je domovem tisíce let starých borovic osinatých (Bristlecone Pine). Nejstarší stromy jsou až 5 tisíc let staré.

 

Grand Canyon

Světově proslulý národní park Grand Canyon se rozkládá v severozápadním koutě státu Arizona. Pro mnohé je tento park symbolem amerického Jihozápadu. Již milióny let si tam řeka Colorado River svou mohutnou silou razí cestu napříč plošinou Colorado Plateau, a vytváří tak neuvěřitelný monumentální kaňon s bezpočtem průrev a údolí. Na délku měří 446 kilometrů, v nejúzčích úsecích měří kolem šesti kilometrů, v nejširších skoro 30 kilometrů. Při svém divokém toku jej vyhloubila řeka Colorado. Řece se zároveň povedlo odhalit pozůstatky starohorních a prvohorních hornin.

 

Grand Teton

Národní park Grand Teton leží v severozápadním Wyomingu, na jih od slavnějšího Yellowstone NP. Oba parky na sebe bezprostředně navazují a tvoří tak jakási siamská dvojčata. Rozloha Grand Teton NP je 1254 km2 a v roce 2011 ho navštívilo přes 2.5 milionu turistů. Název získal podle hřebene Teton Range. Ten je dlouhý 64 kilometrů. Toto pohoří je nejmladší částí Skalnatých hor, vzniklo teprve před 6-9 miliony let. Nejvyšší horou tohoto hřebene je Grand Teton (4197 m.n.m.). Z východní strany na pohoří Teton Range navazuje Jackson Hole, což je ploché údolí, porostlé prérií. V Grand Teton NP jsou spousty zvěře. Žije tu například vlk, kojot, černý medvěd (baribal) i medvěd grizzly, puma, rys, bizon, los, bobr, vydra a jeden druh antilopy, nazývané anglicky pronghorn. Žije tu i mnoho druhů ptáků, mj. pelikáni. V parku panuje drsné kontinentální klima. V zimě tu napadne neuvěřitelné množství sněhu. V oblasti Jackson Hole napadne v průměru skoro 5 metrů sněhu a v horách až 11 metrů sněhu za rok! V zimě tu také panují třeskuté mrazy; místní rekord je -54°C.

 

Las Vegas

 

Monument Valley

Obří pískovcové skály, sytě oranžovo-hnědá poušť a mezi tím vším desítky kilometrů dálnic. Málokde na světě narazíte na tak fotogenickou krajinu, jako je zde, v Monument Valley na hranicích států Arizona a Utah. Monument Valley se oficiálně nepočítá jako národní park USA, jde o rezervaci indiánského kmene Navajo. Nezaměnitelným symbolem západu USA a oblíbeným cílem turistů je však zcela nezpochybnitelně.

 

Pink Sand Dunes – State park

Coral Pink Sand Dunes je státní park v Utahu. Duny vznikly erozí pískovcových skal v parku. Duny jsou staré cca 15 tisíc let. Celkově park leží na rozloze 13,6 km2.

 

San Francisco

 

Sequoia NP

 

Sierra Nevada

 

Yellowstone NP

Yellowstonský národní park je nejstarší národní park na světě založen v roce 1872. Park se rozkládá na ploše 8980 km2 a na jeho území se nachází jezera, kaňony, řeky a pohoří. Součástí parku je Yellowstonské jezero, které patří mezi největší vysoko položená jezera Severní Ameriky. Jezero se nachází uprostřed největšího supervulkánu kontinentu, známého jako Yellowstonská kaldera. Tato kaldera je považována za aktivní vulkán, který za poslední dva miliony let několikrát vybuchl obrovskou silou. V Yellowstonském národním parku se nachází zhruba polovina všech světových geotermálních jevů, které pohání zdejší trvající vulkanismus. Většinu rozlohy parku pokrývají horniny pocházející z vulkanických erupcí. Park je hlavní částí Velkého yellowstonského ekosystému, jenž je největším zbývajícím a takřka nedotčeným ekosystémem mírného podnebného pásu zemské severní hemisféry. V parku žijí stovky druhů savců, ptáků, ryb a plazů, včetně řady ohrožených druhů. Každoročně zdejší lesy postihují požáry a při velkém požáru v roce 1988 shořela téměř třetina celého parku.

V parku se nachází okolo 110 vodopádů a velké množství horkých pramenů, bublajících bahnitých jam, horských jezer, kaňonů, erodovaných lávových proudů a gejzírů. Nejznámějším gejzírem je Old Faithful, jenž tryská průměrně po 64,5 minutách do výšky 40 m, maximálně pak až do výšky 56 m. Pro Yellowstonský národní park jsou charakteristické také četné fumaroly (vývěry horkých plynů) a bublající bahenní sopky. Latentní vulkanismus je příčinou vzniku i unikátních teras a kaskád v oblasti při severním okraji národního parku, zvané Mammoth Hot Springs (Mamutí horké prameny).

 

Yosemite NP

 

Zion NP

Zionský národní park patří mezi nejkrásnější místa ve státě Utah. Tvoří ho především masivní kaňony, skalní stěny a rozlehlá údolí. Rudooranžově zbarvené pískovcové skály jsou místy až 800 m vysoké. Jméno Zion odkazuje na hebrejské slovo sion značící posvátné místo. To původně označovalo nejznámější útvar Zion Canyon. Stačí pár hodin strávených v tomto národním parku a rázem budete toho dojmu, že na celém tomto místě je něco posvátného. Hlavním lákadlem parku jsou skály, převisy a kaňony. Temple of Sinawava je krásný kaňon leží v těsném sousedství kolmých skal. K fotogeničnosti místa dopomáhají vzrostlé javory a topoly americké, na jaře a v létě doplněné kaskádou vodopádů.

One thought on “Spojené Státy Americké

  1. Davide fotky jsou bezvadné, jako vždy jsi vybral nejkrásnější místa v Kalifornii. Jak to vše stíháš? Prosím tě na fotce č. 1691 jsi něco zachytil za stromy na obloze. Mrak to není. jsem rád že jsi to nevyčistil. Musím už předat internet mamce. Jsi dobrý. Pozdravuj Áďu, Marki a Péťu. ps: jednou mi vysvětlíš jak jde tolik fotek upravit tak rychle.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *